Potřebujete poradit? Kontaktujte Rudu: ruda@radiostar.cz | tel.: 602 402 376

nechte si doručit zboží k vybranému prodejci, kde máte zaručeno odborné poradenství a instalaci s nastavením platit budete až při převzetí zboží lze objednat i na dobírku

Jste v sekci: Přečtěte si

Co je to RDS zkratka na autoradiu

I když funkce RDS (Radio Data System) využijeme víc v automobilu než a AV receiveru či hifi tuneru, ani u nich není na škodu vědět, jak se naladěná stanice jmenuje – když nic jiného. Pojďme k rychlému opáčku, co mají jednotlivé funkce RDS vlastně na starosti ...

AF
(alternativní Frekvence) – Stanice vysílá informace o alternativních frekvencích, na kterých je možné ji naladit. Pokud signál spadne pod přijatelnou úroveň (nejčastěji stereo zvuk v FM) nebo se objeví intenzivnější signál, tuner se přeladí na silnější signál. AF nachází využití hlavně při poslechu za jízdy.

CT (Clock Time) – Stanice vysílá lokální čas, podle něhož může přijímač automaticky seřídit údaj svých interních hodin. Funkce je vítaná zejména u autorádií a radiobudíků.

EON (Enhanced Other Networks) – Umožňuje počítači monitorovat další sítě, nejčastěji pro dopravní zprávy.

PI (Program Identification) – Unikátní kód pro identifikaci stanice. Každá stanice má svůj vlastní, se specifickým kódem předvolby země.

PS (Program Service) – Osmiznaková informace o názvu stanice, případně služby.

PTY (Program Type) – Označuje druh vysílaného programu. Předvoleno je 31 druhů (pop, jazz, zprávy atd.), přičemž PTY31 je vyhrazeno pro důležité regionální informace, např. o zemětřesení. Pozor! V Evropě a v zámoří jsou typy předdefinované rozdílně.

REG (Regional Links) – Má-li stanice odlišné varianty pořadů (např. zpravodajství) pro různé regiony, slouží tento příznak pro naladění frekvence s verzí programu pro příslušnou oblast.

RT (Radio Text) – Informace s volným významem, tvořená až 64 znaky, kterou stanice obvykle využívají pro zobrazení reklamy, svého sloganu nebo názvu přehrávané skladby a jména jejího interpreta.

TA, TP – (Travel Announcements, Traffic Program) – Pokud je přijímač nastaven na prohledávání aktuálních nebo ostatních stanic s dopravním zpravodajstvím, zachytí-li příznak TA či TP, začne přehrávat její aktuální informace, a to bez ohledu na to, zda právě reprodukuje třeba cédéčko či kazetu. Po skončení dopravního zpravodajství se přijímač vrátí zpět k původní činnosti. Užitečná funkce především pro příjem v automobilu.

TMC ( Trafic Message Channel) - Tento datový kanál s dopravními informacemi vyžaduje RDS-TMC dekodér. Nejčastěji se využívá ve spojení s navigačním zařízením, které pak dokáže podle nejaktuálnějších dopravních informací přepočítat trasu cesty, např. přes volnější místa.

Vyšlo: 13.09.2017